Isu Assignments

The 2017-2018 ISU Grand Prix Series selections were announced May 26.  Below are the complete selections. The ISU Grand Prix Series begins this year in Moscow, Russia on Oct. 20 with Rostelecom Cup. The ISU Grand Prix Final will be held December 7-10 in Nagoya, Japan.

Rostelecom Cup – October 20-22, 2017
Moscow, Russia

Team USA selectionsOther Selections
PAIRS:Marissa Castelli/Mervin TranJulianne Seguin/Charlie Bilodeau (CAN)
Xuehan Wang / Lei Wang (CHN)
Valentina Marchei / Ondrej Hotarek (ITA)
Sumire Suto/ Francis Boudreau-Audet (JPN)
Ksenia Stolbova/Fedor Klimov(RUS)
Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov(RUS)
MEN:Nathan ChenNam Nguyen (CAN)
Grant HochsteinDaniel Samohin (ISR)
Yuzuru Hanyu (JPN)
Keiji Tanaka (JPN)
Denis Ten (KAZ)
Deniss Vasiljevs (LAT)
Dmitri Aliev (RUS)
Mikhail Kolyada (RUS)
Misha Ge (UZB)
Ladies: Mariah BellMae Berenice Meite (FRA)
Mirai NagasuIvett Toth (HUN)
Carolina Kostner (ITA)
Wakaba Higuchi (JPN)
Kaori Sakamoto (JPN)
Elizabet Tursynbaeva (KAZ)
Soyoun Park (KOR)
Evgenia Medvedeva(RUS)
Elena Radionova (RUS)
Dance: Rachel Parsons/Michael ParsonsPiper Gilles/Paul Poirier (CAN)
Maia Shibutani/Alex ShibutaniNicole Kuzmichova/Alexandr Sinicyn (CZE)
Marie-Jade Lauriault/Romain Le Gac (FRA)
Charlene Guignard/Marco Fabbri (ITA)
Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev (RUS)
Alexandra Stepanova/Ivan Bukin (RUS)
Alisa Agafonova/Alper Ucar(TUR)
*Team Russia has an additional TBD spot for Dance, Ladies, Men and Pairs


Skate Canada
– October 27-29, 2017
Regina, Saskatchewan, Canada

Team USA selectionsOther Selections
Pairs: Haven Denney/Brandon FrazierMeagan Duhamel/Eric Radford (CAN)
Liubov Ilyushechkina/Dylan Moscovitch (CAN)
Cheng Peng/Yang Jin (CHN)
Vanessa James/Morgan Cipres(FRA)
Aliona Savchenko/Bruno Massot (GER)
Natalia Zabiiako/Alexander Enbert (RUS)
Men:Jason BrownBrendan Kerry (AUS)
Jorik Hendrickx (BEL)
Patrick Chan (CAN)
Keegan Messing (CAN)
Chafik Besseghier (FRA)
Takahito Mura (JPN)
Shoma Uno (JPN)
Jun Hwan Cha (KOR)
Maxim Kovtun (RUS)
Alexander Samarin (RUS)
Ladies:Karen ChenAlaine Chartrand (CAN)
Ashley WagnerKaetlyn Osmond (CAN)
Roberta Rodeghiero (ITA)
Marin Honda (JPN)
Rika Hongo (JPN)
Nahyun Kim (KOR)
Anna Pogorilaya (RUS)
Maria Sotskova (RUS)
Dance: Kaitlin Hawayek/Jean-Luc BakerCarolane Soucisse/ Shane Firus (CAN)
Madison Hubbell/Zachary DonohueTessa Virtue/Scott Moir (CAN)
Kaitlyn Weaver/Andrew Poje (CAN)
Kavita Lorenz / Joti Polizoakis (GER)
Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev (POL)
Alla Loboda / Pavel Drozd (RUS)
Olivia Smart / Adria Diaz (ESP)
Alisa Agafonova/Alper Ucar (TUR)
*Team Canada has an additional TBD spot for Ladies, Men and Pairs

Cup of China – November 3-5, 2017
Beijing, China

Team USA selectionsOther Selections
Pairs: Tarah Kayne/Danny O’SheaKirsten Moore-Towers/ Michael Marinaro (CAN)
Wenjing Sui /Cong Han (CHN)
Xiaoyu Yu / Hao Zhang(CHN)
Anna Duskova/ Martin Bidar (CZE)
Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA)
Valentina Marchei / Ondrej Hotarek (ITA)
Men: Max AaronKevin Reynolds (CAN)
Grant HochsteinBoyang Jin (CHN)
Vincent ZhouHan Yan (CHN)
Keiji Tanaka (JPN)
Mikhail Kolyada (RUS)
Alexander Petrov (RUS)
Javier Fernandez (ESP)
Alexander Majorov(SWE)
Ladies:Gracie GoldGabrielle Daleman (CAN)
Xiangning Li (CHN)
Zijun Li (CHN)
Ziquan Zhao (CHN)
Wakaba Higuchi (JPN)
Marin Honda (JPN)
Mai Mihara (JPN)
Dabin Choi (KOR)
Elena Radionova (RUS)
Elizaveta Tuktamysheva (RUS)
Alina Zagitova (RUS)
Dance: Madison Chock/Evan BatesHong Chen/ Yan Zhao (CHN)
Lorraine McNamara/Quinn CarpenterLinshu Song / Zhuoming Sun (CNH)
Elliana Pogrebinsky/Alex BenoitShiyue Wang/ Xinyun Liu (CHN)
Angelique Abachkina / Louis Thauron (FRA)
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA)
Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev (RUS)
Tiffani Zagorski / Jonathan Guerreiro (RUS)
Team China has an additional TBD spot for Men and Pairs

NHK Trophy – November 10-12, 2017
Osaka, Japan

Team USA selectionsOther Selections
Pairs: Alexa Scimeca Knierim/Chris KnierimMiriam Ziegler/ Severin Kierfer (AUT)
Julianne Seguin/ Charlie Bilodeau (CAN)
Wenjing Sui /Cong Han (CHN)
Sumire Suto/ Francis Boudreau-Audet (JPN)
Kristina Astakhova / Alexei Rogonov (RUS)
Ksenia Stolbova/Fedor Klimov (RUS)
Men: Jason BrownPatrick Chan (CAN)
Joshua FarrisMichal Brezina(CZE)
Adam RipponAlexei Bychenko (ISR)
Yuzuru Hanyu (JPN)
Daisuke Murakami (JPN)
Deniss Vasiljevs (LAT)
Dmitri Aliev (RUS)
Sergei Voronov (RUS)
Ladies: Mariah BellAlaine Chartrand (CAN)
Mirai NagasuCarolina Kostner (ITA)
Satoko Miyahara (JPN)
Yuna Shiraiwa (JPN)
Soyoun Park (KOR)
Alena Leonova (RUS)
Evgenia Medvedeva (RUS)
Polina Tsurskaya (RUS)
Nicole Rajicova (SVK)
Dance: Madison Hubbell/Zachary DonohueTessa Virtue/Scott Moir (CAN)
Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sorensen (DEN)
Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac (FRA)
Isabella Tobias / Ilia Tkachenko (ISR)
Anna Cappellini / Luca Lanotte(ITA)
Kana Muramoto / Chris Reed (JPN)
Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov (RUS)
Alexandra Nazarova/ Maxim Nikitin (UKR)
Team Japan has an additional TBD spot for Men, Dance and Pairs

Internationaux de France – November 17-19, 2017
Grenoble, France

Team USA selectionsOther Selections
Pairs: No Team USA assignmentsLiubov Ilyushechkina/Dylan Moscovitch (CAN)
Cheng Peng/Yang Jin (CHN)
Xuehan Wang / Lei Wang (CHN)
Anna Duskova/ Martin Bidar (CZE)
Vanessa James/Morgan Cipres (FRA)
Nicole Della Monica / Matteo Guarise (ITA)
Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov(RUS)
Men: Max AaronKevin Aymoz (FRA)
Vincent ZhouChafik Besseghier (FRA)
Romain Ponsart (FRA)
Moris Kvitelashvili (GEO)
Alexei Bychenko (ISR)
Shoma Uno (JPN)
Denis Ten (KAZ)
Alexander Samarin (RUS)
Javier Fernandez (ESP)
Ladies:Polina EdmundsKaetlyn Osmond (CAN)
Gracie GoldZijun LI (CAN)
Laurine Lecavelier (FRA)
Mae Berenice Meite (FRA)
Mai Mihara (JPN)
Yuna Shiraiwa (JPN)
Elizabet Tursynbaeva (KAZ)
Maria Sotskova (RUS)
Elizaveta Tuktamysheva (RUS)
Alina Zagitova (RUS)
Dance: Madison Chock/Evan BatesKaitlyn Weaver/Andrew Poje (CAN)
Elliana Pogrebinsky/Alex BenoitAngelique Abachkina/ Louis Thauron (FRA)
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron (FRA)
Charlene Guignard/ Marco Fabbri (ITA)
Natalia Kaliszek/ Maksym Spodyriev (POL)
Alla Loboda/ Pavel Drozd (RUS)
Alexandra Stepanova / Ivan Bukin  (RUS)
Team France has additional TBD spot for pairs and dance

Skate America – November 24-26, 2017
Lake Placid, New York, USA

Team USA selectionsOther Selections
Pairs:Alexa Scimeca Knierim/Chris KnierimMeagan Duhamel/Eric Radford (CAN)
Haven Denney/Brandon FrazierKirsten Moore-Towers/ Michael Marinaro (CAN)
Xiaoyu Yu/Hao Zhang (CHN)
Aliona Savchenko/ Bruno Massot (GER)
Natalia Zabiiako / Alexander Enbert(RUS)
Men: Nathan ChenJorik Hendrickx (BEL)
Adam RipponKevin Reynolds (CAN)
Boyang Jin (CHN)
Daniel Samohin (ISR)
Takahito Mura (JPN)
Jun Hwan Cha (KOR)
Maxim Kovtun (RUS)
Sergei Voronov (RUS)
Ladies: Karen ChenGabrielle Daleman (CAN)
Ashley WagnerXiangning Li (CHN)
Satoko Miyahara (JPN)
Kaori Sakamoto (JPN)
Dabin Choi (KOR)
Alena Leonova (RUS)
Anna Pogorilaya (RUS)
Polina Tsurskaya (RUS)
Nicole Rajicova (SVK)
Dance: Kaitlin Hawayek/Jean-Luc BakerPiper Gilles/ Paul Poirier (CAN)
Maia Shibutani/Alex ShibutaniShiyue Wang / Xinyun Liu (CHN)
Isabella Tobias / Ilia Tkachenko (ISR)
Anna Cappellini/ Luca Lanotte (ITA)
Kana Muramoto/ Chris Reed (JPN)
Victoria Sinitsina/ Nikita Katsalapov(RUS)
Tiffani Zagorski/ Jonathan Guerreiro (RUS)
Team USA has additional TBD spot for ladies, men, pairs and dance

 

Nathan ChenAshley WagnerKaren Chen and Maia and Alex Shibutani headline Skate America in November, highlighting this fall’s Grand Prix assignments announced Friday.

Gracie Gold is at Cup of China and Internationaux de France, also in November.

U.S. champion Nathan Chen and Olympic champion Yuzuru Hanyu will both debut at Rostelecom Cup, the first of six Grand Prix events, in late October.

That will mark an early season test for Chen, an 18-year-old who beat Hanyu at the Four Continents Championships at the PyeongChang Olympic venue last February but fell to sixth at worlds won by Hanyu in April.

Chen’s top challengers at Skate America in Lake Placid, N.Y., are world bronze medalist Jin Boyang of China and training partner and 2016 U.S. champion Adam Rippon.

Grand Prix Assignments: Men | Women | Pairs | Ice Dance

Wagner, a three-time U.S. champion coming off her least successful season in six years, and the surprise U.S. champion Karen Chen are both entered in Skate Canada in October and Skate America.

Russian Yevgenia Medvedeva, the two-time reigning world champion, is entered in Rostelecom Cup and NHK Trophy in Japan. She’ll face Olympic bronze medalist Carolina Kostner of Italy in both events, as well as Mariah Bell and Mirai Nagasu, who finished three-four at the U.S. Championships in January.

The two-time U.S. champion Gold, who changed coaches after a disastrous season, will get an up-close look at Russian world junior champion Alina Zagitova at her two events in China and France.

Polina Edmunds, the youngest U.S. competitor across all sports at the Sochi Olympics at age 15, is entered in France as well. Edmunds hasn’t competed since the January 2016 U.S. Championships due to a bone bruise in her right foot.

Sochi Olympic champion Adelina Sotnikova is not entered in any Grand Prix events.

She has not competed since placing sixth at the December 2015 Russian Championships but recently hired four-time Olympic medalist Yevgeny Plushenko as a new coach.

Also absent from the Grand Prix lists are Olympic pairs champions Tatyana Volosozhar and Maksim Trankov after Volosozhar gave birth to their daughter Feb. 16.

The Russian pair hasn’t competed since finishing sixth at the 2016 World Championships, their first time outside the top two in 19 top-level international competitions together.

Sotnikova and Volosozhar and Trankov could still be added to Rostelecom Cup as there are open spots for Russians in each discipline at that event.

Skate America, the biggest annual international event in the U.S., is one month later in this season’s calendar, taking place Thanksgiving weekend.

Here’s the full Grand Prix schedule:

Rostelecom Cup (Moscow) — Oct. 20-22
Skate Canada (Regina) — Oct. 27-29
Cup of China (Beijing) — Nov. 3-5
NHK Trophy (Osaka) — Nov. 10-12
Internationaux de France (Grenoble) — Nov. 17-19
Skate America (Lake Placid) — Nov. 24-26
Grand Prix Final (Nagoya, Japan) — Dec. 7-10

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

MORE: Nathan Chen to address mistakes for next season

Follow @nzaccardi
Categories: 1

0 Replies to “Isu Assignments”

Leave a comment

L'indirizzo email non verrà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *